Sztuka delegowania zadań

delegowanie zadan

Coraz mniej czasu na realizację wszystkich zadań? Głowa pełna pomysłów tylko czasami brakuje umiejętności? W domu bałagan, a Ty nie masz czasu na zabawę z dzieciakami? To już chyba odpowiedni czas, żeby podzielić się z innymi częścią zadań.

Stereotypy

Kiedy słyszysz o delegowaniu przed oczami zapewne pojawi Ci się szef z długopisem i kartką oraz wydzierający się na pracowników. Taki obraz mamy zakodowany w głowie. No cóż, a gdybyś tak wyobraził sobie uśmiechnięty zespół, każdy pracujący według ustalonych reguł, wiedzący co ma robić i do kiedy. Albo jeszcze lepiej – szczęśliwą rodzinę z czasem na przyjemności. Tak wiem to utopia, ale myślę, że prawda leży gdzieś pośrodku.

Delegowanie zadań w domu

Choć delegowanie kojarzy się najczęściej ze sferą zawodową to właśnie w domu powinieneś zacząć zmiany z podziałem obowiązków. Jeżeli nie mieszkasz sam – każde z was tworzy wasze “gniazdko”. Warto pomyśleć kto z was woli wieszać pranie, a kto wstawiać zmywarkę i podzielić się tymi obowiązkami. Zaangażuj w to również dzieci, tak aby każdy miał poczucie odpowiedzialności za dom. Współpracując z całą rodziną – uzyskasz więcej czasu na pracę i rozrywkę. Jeżeli macie możliwości finansowe możecie również pomyśleć o oddelegowaniu niektórych zadań za wynagrodzeniem np. sprzątanie czy mycie okien.

Delegowanie zadań w firmie

Ok. Skoro już zadania domowe podzielone, pora pomyśleć o delegowaniu zawodowym. Zapewne jako mikro przedsiębiorca chcesz zająć się wszystkim. W końcu, po co komuś płacić, jak mogę zrobić to samodzielnie i taniej? Ale czy jesteś pewien? Jasne są zadania, które może i zrobisz lepiej, ale które są tak czasochłonne, zwłaszcza na początku, że może się okazać, iż tracisz pół swojego roboczego dnia na robienie dodatkowych czynności około biznesowych.

Delegowanie to rozwój

Wiem co zaraz powiesz, ale ja nie mam pieniędzy na zatrudnianie lub wynajmowanie kogoś. Doskonale Cię rozumiem, dlatego nie mówię, że musisz to zrobić od razu. Robiąc biznes każdy grosz się liczy, zwłaszcza na początku, kiedy jest więcej wydatków niż przychodów. Jednak uważam, że jeżeli nie będziesz już teraz pracował z myślą, że w niedługim czasie oddelegujesz część zadań, to Twoja firma nie ruszy z miejsca. Bo zwyczajnie się zajedziesz i nie będziesz mieć siły na pracę bezpośrednio z klientami i nad rozwojem nowych kanałów dystrybucji, wdrażaniu nowych pomysłów itd.

Specjaliści zrobią to szybciej i lepiej

Często próbujesz sam się za coś wziąć myśląc, że to przecież nic trudnego i zrobię to w sekundę. Przykładowo logo, stronę internetową, sprzedaż, prowadzenie social media czy księgowość itd. Jednak kiedy zaczynasz te dodatkowe zadania okazuje się, że to wcale nie jest takie proste. I masz dwa wyjścia, w sumie nawet trzy.

  • Po pierwsze – zrobić to samemu. W obecnej dobie internetu nie jest to wcale takie trudne, ale musisz poświęcić dużo czasu na naukę i zapewne efekty nie będą, aż tak spektakularne. Za to poczucie satysfakcji z wykonanej samodzielnej pracy masz gwarantowane.
  • Po drugie – możesz takie zadanie komuś zlecić, dzięki czemu Ty zyskasz czas na pracę, w której jesteś dobry. Prawdopodobnie efekty również będą lepsze, bo znawca danej branży zrobi to po prostu lepiej.
  • Jest jeszcze trzecia opcja, czyli odpuszczanie i choć raczej jej nie polecam, to czasami wychodzi na dobre. Ja bym nawet nie nazwała tego odpuszczaniem, a odkładaniem. Niektóre pomysły dobrze jest przemyśleć czy faktycznie to dobry trop albo, czy to już jest odpowiedni etap na dane działania. Przykładowo logo marki – warto mieć i na pewno prezentuje się bardziej profesjonalnie, ale nie jest to rzecz niezbędna zwłaszcza na początku działania firmy. Swoje zadania musisz zawsze dostosowywać do indywidualnej sytuacji i możliwości.

Zacznij od małych kroków

Jeżeli jeszcze nie delegujesz zadań zacznij od oddawania prostych czynności. Wypisz swoje zadania zarówno te zawodowe, jak i prywatne. Wypisz co lubisz robisz, a za czym delikatnie mówiąc nie przepadasz. Z tych drugich wybierz kilka, które są najbardziej czasochłonne.

Następnie zrób research w internecie ile będzie kosztowało wynajęcie kogoś, aby to zrobił – godzinowo lub zadaniowo. Może się okazać, że koszt takiej usługi jest tańszy niż Twoja roboczogodzina i jeszcze przy okazji będziesz mieć to lepiej zrobione. Jasne, że czasami niektóre firmy są mega drogie, ale możesz poszukać czegoś bardziej budżetowego w ramach freelancerów lub wirtualnych asystentek, które dopiero zaczynają. Oczywiście jest to obarczone ryzykiem, że taka osoba dopiero zbiera doświadczenie, ale równie dobrze może okazać się strzałem w dziesiątkę. Początkujący zdobędzie doświadczenie i rekomendację, a Ty dostaniesz taniej określoną usługę.

O tym, dlaczego warto współpracować z wirtualną asystentką przeczytaj tutaj.

Nie jestem specem od delegowania zadań, powiedziałabym, że sama jestem trochę taką „Zosią Samosią”. Jednak wiem, że im bardziej chcesz rozwijać biznes to delegowanie będzie konieczne. Nie da rady zrobić wszystkiego samemu. Podziel się w komentarzu, na jakim jesteś etapie? Delegujesz już część obowiązków czy to jeszcze przed Tobą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.