Nowości na Instagramie – Listopad 2021

Jesień 2021 roku obfituje nowościami na Instagramie. W polskiej aplikacji dodano kilka funkcjonalności. Sprawdź jak to przełożyć na swoje konto biznesowe. Zatem co to za nowości na Instagramie?

Współdzielenie posta

Obecnie publikując posta możesz dodać współtwórcę. Dzięki temu taki post pojawi się zarówno na Twojej tablicy, jak i współtwórcy. Możecie wspólnie zbierać like, wyświetlenia i komentarze. To samo pojawia się u wszystkich współtwórców.

Jest to super opcja przy wszelkich współpracach komercyjnych, ale także przy projektach, czy nawet lifestylowym contencie. Biznesowe spotkanie można sfotografować, dodać treść i wrzucić w post. Współpracujesz z klientem? Możesz o tym poinformować w poście, dzięki temu taka treść będzie u Ciebie jako portforlio, a u klienta jako info kto mu pomaga. 

Oczywiście, aby taki post pojawił się u osoby oznaczonej jako współtwórca musi on to zaakceptować. Wiec nie planuj takich treści bez porozumienia z drugą stroną

Na pewno jest to duża szansa, aby dotrzeć do nowych społeczności, bo można zrobić fajny cross z innym twórcą, czy też wspomóc mniejsze konta, które trochę polecą na sławie tego większego gracza. 

Jak zawsze zachęcam do testowania 🙂

Sprawdź jak dodać współtwórcę do posta na Instagramie?

Tak wygląda post z oznaczeniem współtwórcy – przykład na podstawie posta Joanny Banaszewskiej i Patrycji Tyszki

Rolki (po angielsku Reels)

Polska doczekała się w końcu oficjalnie rolek. Cały polski Instagram oszalał 😉 

Czym są rolki?

To krótkie filmy max. 60 sekund. Filmy możesz ciąć i dodawać różne filmiki, zdjęcia, korzystać z efektów i muzyki, zarówno tej pełnej, jak i po prostu śmiesznych dzięków. TIP: Jeśli masz ograniczony zasób muzyki, zmień w ustawieniach konto z biznesowego na konto twórcy

Dodatkowo w aplikacji jest osobne miejsce do przeglądania rolek, gdzie podstawiają Ci się rolki różnych kont. Z tego panelu możesz skorzystać nie tylko jako oglądający, ale także jako twórca. Możesz sprawdzić inne rolki z użyciem danego dźwięku, możesz zremikować rolkę, a także użyć danego dźwięku lub efektu. 

Przewagą rolek na obecną chwilę jest na pewno:

  • Efekt nowości, zatem wiele osób spędza dużo czasu przeglądając je.
  • Szybki content, więc łatwiej zainteresować odbiorcę (choć dobranie odpowiednich treści do swojego profilu i przełożenie tego na realne korzyści biznesowe, to już inna bajka i zajmuje dużo czasu).
  • Dotarcie do innych odbiorców – w oknie do przeglądania rolek pojawiają się filmy twórców, których odbiorca nie obserwuje). Instagram na podstawie algorytmu podsuwa rolki do wyświetleń, zatem jako twórca masz większą szansę dotrzeć do osób spoza swojej dotychczasowej grupy obserwujących.
  • Kilka miejsc, gdzie pojawia się rolka (poza osobnym panelem do przeglądania rolek, twój filmik pojawia się w zakładce rolki na Twoim profilu oraz możesz go opublikować na swoim głównej tablice i udostępnić w relacji).

Czy warto tworzyć rolki? Moim zdaniem tak. Nawet jeśli nie chcesz tworzyć zabawnych filmików, możesz posłużyć się treściami video, które już masz i publikujesz w Story. Dodaj to jako Reels. Zwłaszcza teraz, póki jest to nowość i ludzie chętnie sprawdzają te treści.

Linki w story

To jedna z tych opcji, o której marzyli mali twórcy i biznesy online, czyli możliwość linkowania w Story na Instagramie. Do tej pory, jeśli konto nie miało powyżej 10 tys. obserwujących nie mogło dodawać linków do swoich relacji. Stąd też takie często określenie i naklejki link w bio 😉

Teraz możesz spokojnie dodawać linki do każdej relacji. Czyli możesz odsyłać do zapisów na newsletter, nowego artykułu na blogu, odcinku podcastu, filmu na YT, ciekawych treści, które polecasz czy swojego nowego produktu. Nie masz ograniczeń, a odbiorcy nie muszą szukać linków i wychodzić z relacji.

Jest to mega ułatwienie dla posiadaczy kont na Instagramie, którzy nie muszą już pamiętać, aby dodać link do drzewka linków (bo Instagram zezwala na dodanie tylko jednego linku w bio) lub po prostu nie chcą aż tak ingerować w bio (np. dodać link do filmu, który po prostu poleca).

Jest to także uproszczenie dla odbiorców, którzy czasami oglądając relacje nie chcieli z niej wychodzić po ten link, a potem już zapominali, czy nie wiedzieli który link kliknąć, aby dobrze ich przekierowało. Przez co finalnie tracił właściciel konta, który stracił szanse sprzedaży produktu lub przekazania określonej treści w innym medium. 

Link w story dla wszystkich może ukróci też presję posiadania 10 tys. obserwujących. Czyżby to koniec z fałszywymi obserwującymi, kupowaniem kont i błaganie o obserwowanie, aby dodać ten słynni swipe up? No aż tak optymistycznie nie podchodzę ;), ale na pewno ten ruch pomoże. Choć szkoda twórców naklejek “Swipe up” – niektóre były całkiem zabawne:) 

Sprawdź jak dodać link do relacji na Instagramie

Publikowanie posta z poziomu komputera

Nie wiem dokładnie od kiedy jest ta funkcja, bo wydaje mi się, że jest już do dłuższego czasu, ale może o tym nie wiesz. 

Publikowanie posta z poziomu komputera jest idealne dla osób, które wolą pisać na komputerze. Jest to o tyle plus, że są te same funkcje co w aplikacje np. filtry. Takiej opcji nie ma np. w Content Creator, gdzie co prawda można zaplanować posty – (co jest mega ułatwieniem), ale nie ma możliwości edycji zdjęcia.

Ciekawa jestem, z której opcji Ty jesteś najbardziej zadowolona_ny? Były już testy na Twoim profilu? Daj znać, czy chcesz, aby jakiś temat rozwinąć i jak to jest u Ciebie z tymi nowościami?

2 komentarze do “Nowości na Instagramie – Listopad 2021”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.