Rodzaje instakaruzeli

rodzaje instakaruzeli na Instagramie

Instakaruzele niewątpliwe są hitem ostatnich miesięcy na Instagramie. I nic dziwnego, bo to bardzo angażujące posty oraz ciekawa i przystępna forma graficzna na przekazanie wartościowych treści. Jeśli zastanawiasz się, czy można je jakoś pogrupować i wybrać swój typ, przeczytaj o moim subiektywnym podziale na rodzaje instakaruzeli.

Instakaruzela pierwotna

Karuzela składająca się z samych zdjęć i/lub filmików. Nazwałam ją pierwotną, bo wydaje mi się, że właśnie takie było zamierzenie twórców, czyli użytkownicy Instagrama mogą wrzucić więcej swoich zdjęć w jednym poście np. zdjęcia z wakacji.

instakaruzela ze zdjęć

Kilka w jednym, czyli osobne kafelki

Ta instakaruzlea charakteryzuje się po prostu połączeniem kilku grafik w jednym poście,. Z reguły są to takie same grafiki lub bardzo o bardzo podobnym układzie, a z inną treścią. Tworzenie takiej karuzeli to połączenie kilku grafik o jednym formacie, najczęściej format kwadratowy na Instagram 1080×1080.

W tego typu karuzeli z reguły nie ma płynnych przejść pomiedzy slajdami, więc warto tutaj dodać jakąś informację dla odbiorcy, aby przeszedł dalej np. strzałkę, linię, palec wskazujący lub napis “czytaj dalej”, “zobacz dalej”

instakaruzela z grafikami kwadratowymi

Instakaruzela z dużymi zdjęcia na przejściach slajdów

Głównym punktem instakaruzeli są duże zdjęcia, najczęściej z wyciętym tłem i z dużym charakterystycznym obiektem, twarzą, postacią itp. W pierwszej kolejności to właśnie zdjęcia przyciągają uwagę odbiorcy, a dopiero potem treść. Dlatego ważne, aby zdjęcie pasowało do informacji zawartych na slajdach – poprzez nawiązanie do treści lub emocji. Umieszczenie ich na kafelków powoduje płynne i zachęcające przejście dalej. Warto tylko uważać, aby ustawić je odpowiednio na cięciu, np. pomiędzy oczami, a nie na środku oka, bo to zaburzy symetrie.

instakaruzela z dużymi zdjeciami

Instakaruzela z graficznym tłem

Ten rodzaj instakaruzeli zawiera subtelne tło, które stanowi ładne graficzne dopełnienie i podkreślenie treści, ale jest obiektem w tle i nie stanowi głównego punktu. Do tła używa się najczęściej dodatków graficznych np. koła, nierówne kształty, gradienty itp., które nakładane są na przejścia slajdów. Można również zastosować delikatnego zdjęcia, z użyciem przeźroczystości, które podkreśli treść, ale nie wyłania się na pierwszy plan. Przykładowo jak karuzela dotyczy tematyki związanej z naturą to.pole pełne kwiatków.

instakaruzela z dodatkami graficznymi

Instakaruzela minimalistyczna

Ten rodzaj slajdów zawiera dodatkowe proste elementy graficzne, które sugerują odbiorcy, że jest to karuzela i pomagają mu kierować się zgodnie ze wskazówkami. Tutaj najważniejsza jest treść. Elementy graficzne mają tylko ułatwić poruszanie się, a nie stanowić główny punkt. Najczęściej używanymi obiektami są linie, strzałki, liczby, które podpowiadają numerację slajdu.

instakaruzela ze strzałkami

Instakaruzela z ikonami i obrazkami

Do urozmaicenia tej instakaruzeli używa się ikony i/lub obrazków, które nawiązują do treści na slajdach. Można używać ich na jednym kafelku, lub na łączeniach.

Decydując się na tego typu instakaruzelę warto jednak trzymać się określonego stylu tych dodatków. Canva sama podpowiada podobne elementy. Można też sprawdzić dzieła danego autora, który często ma cały pakiet obrazków w określonej tematyce lub zakupić taką paczkę na płatnych stronach.

ikony w instakaruzeli

Mieszanka 🙂

Instakaruzela to format graficzny, które nie musi mieć określonych norm. Nie ma zatem przeszkód, aby mieszać wszystko powyżej – bo kto powiedział, że nie można 😉 Baw się i łącz elementy graficzne ze zdjęciami, obrazkami, liniami itp.

W rzeczywistości na Instagramie właśnie takich połączeń różnych stylów jest najwięcej. Jedyne co bym zasugerowała to pamiętać o zasadzie “co za dużo to nie zdrowo”. Lepiej nie łączyć wszystkich elementów naraz, bo zrobi to wielki miszmasz i odbiorca nie będzie mógł się skupić na niczym. I oczywiście pamiętaj o treści, wartościowe wskazówki zawsze są ważniejsze niż nawet najpiękniejszy format graficzny.

Kiedyś już pisałam o tworzeniu grafik, być może przyda Ci się kilka podstawowych wskazówek.

A tobie, które rodzaje instakaruzeli podobają się najbardziej? Masz swój ulubiony typ? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

P.S. Jeśli wolisz przyswajać treść w formie instakaruzeli, to zobacz ten post na moim Instagramie 🙂

Spodobał Ci się ten artykuł? Będzie mi miło jak podziel się informacją o nim z innymi 🙂


Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.